Jak wspomóc leczenie depresji? Zioła i minerały, które mają pozytywny wpływ naszą psychikę

Depresja to poważna choroba, która nie tylko negatywnie wpływa na jakość naszego życia, ale również często przyczynia się do utraty zdrowia, a nawet śmierci. Pojawia się stopniowo, przez co niejednokrotnie jest trudna do prawidłowego zdiagnozowania. Aby pozbyć się tego schorzenia konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków oraz regularne wizyty u specjalistów. Zioła i minerały, które przedstawiliśmy w tym artykule działają nasennie, uspokajająco lub wspomagają prawidłową pracę mózgu, ale absolutnie nie mogą zastąpić pełnego leczenia! Należy je stosować w celu wspomagania kuracji.

Skąd bierze się depresja?

Przyczyn występowania depresji jest naprawdę mnóstwo. Czasem na pojawienie się tego schorzenia składa się nawet kilka czynników jednocześnie. Niezmiernie ważne jest jednak określenie, co przyczyniło się do powstania takiego stanu. Pomoże to specjaliście precyzyjniej dobrać odpowiednie leczenie pod danego pacjenta.

Depresja uwarunkowania biologiczne:

 • depresja endogenna – powodowana m.in. nieprawidłowymi przekaźnikami w mózgu.
 • depresja organiczna – związana z uszkodzeniami lub dysfunkcją mózgu.
 • depresja jednobiegunowa – najczęściej wywołana zaburzeniami np. snu, hormonalnymi, immunologicznymi.

Depresja uwarunkowana psychologicznie:

 • depresja reaktywna – spowodowana traumatycznym wydarzeniem np. rozwód, śmierć bliskiej osoby.
 • depresja poporodowa – związana ze zmianami hormonalnymi po porodzie, często idzie w parze z przewrażliwieniem na punkcie zdrowia dziecka. 
 • depresja sezonowa – pacjenci odczuwają silne przygnębienie i apatię w okresie jesieni i zimy.

Mimo wyodrębnienia konkretnych powodów, które mogą przyczynić się do powstania depresji, tak naprawdę czynniki wywołujące to schorzenie nie są do końca znane. Specjaliści wciąż prowadzą badania, które wskazują, że również inne choroby mogą mieć wpływ na naszą kondycję psychiczną.

ZOBACZ TAKŻE: MAGNEZ - PIERWIASTEK ŻYCIA I DOBREGO SAMOPOCZUCIA

Choroby, które wywołują depresję:

- cukrzyca i nadciśnienie – wciąż utrzymujący się zbyt wysoki cukier czy poziom  ciśnienia we krwi, przyczynia się do powstawania zaburzeń psychicznych.

- otyłość – często posiadanie nadmiernych kilogramów idzie w parze z depresją. Chorzy zajadają smutki, nie są zadowoleni ze swojego wyglądu, mają niską samoocenę przez co cierpli ich zdrowie psychiczne.

- nowotwór – chemioterapia niejednokrotnie wywołuje szereg przykrych i bolesnych dolegliwości, które mogą znacznie wpłynąć na kondycję psychiczną pacjenta. Dodatkowo przerzuty do mózgu również przyczyniają się do powstawania stanów depresyjnych.

- choroby serca – niezbadane są do końca powody, przez które choroby serca mogą wywoływać depresję. Jednak z licznych obserwacji wynika, że osoby, które cierpią na tego typu zaburzenia, o wiele częściej niż zdrowi ludzie, borykają się z zaburzeniami psychicznymi.  

Jakie są objawy depresji?

Przedstawiamy pierwsze, najbardziej charakterystyczne objawy depresji:

Bezsenność – regularne budzenie się w nocy o tej samej porze.

Brak energii i chęci do działania – pacjenci często zaczynają kilka czynności na raz, nie doprowadzają jednak niczego do końca, ponieważ brakuje im motywacji.

Spadek libido – coraz większy brak ochoty na utrzymywanie stosunków seksualnych.

Zmiany cech charakteru – objaw ten najczęściej dostrzegany jest przez najbliższych pacjenta. Chory posiada niekontrolowane wybuchy złości, apatię, nagły brak poczucia humoru.

 Zaburzenia sensoryczne – brak apetytu, nietolerancja dla poszczególnych dźwięków, na które wcześniej pacjent nie zwracał uwagi.

Bóle niewiadomego pochodzenia – osoby z depresją często skarżą się na bóle głowy, problemy trawienne oraz ogólne uczucie zmęczenia fizycznego.

PRZECZYTAJ: GOTU KOLA NA STRES, DEPRESJĘ ORAZ ZMIANY SKÓRNE

Zioła i minerały wspomagające leczenie depresji

Depresja jest na tyle trudną i złożoną chorobą, że nie można wyleczyć jej stosując tylko ziołolecznictwo. Niezmiernie ważne jest udanie się do psychologa lub psychoterapeuty, który będzie w stanie profesjonalnie pomóc pacjentowi. Jednakże zalecaną przez specjalistę farmakologię można wspomóc ziołami i minerałami, które pozytywnie wpływają na stan ludzkiej psychiki. Co więc warto zażywać?

 1. Magnez – najnowsze badania wskazują na to, że niedobory tego pierwiastka mogą znacząco przyczynić się do powstania depresji. Zaobserwowano zaskakującą zależność - osoby posiadające jakiekolwiek problemy psychiczne, mają również znaczący niedobór magnezu. Minerał ten wspiera układ immunologiczny oraz silnie wpływa na nasz mózg: obniża poziom stresu, pomaga wyciszyć się, działa na dobrą jakość snu oraz regenerację organizmu. Należy jednak uważać, aby nie przedawkować magnezu. Jest on wydalany z organizmu przez nerki, co może być problematyczne dla osób, u których ten narząd nie pracuje poprawnie.
 2. Dziurawiec roślina ta w ziołolecznictwie traktowana jest jako niezwykle skuteczny antydepresant. Wpływa na obniżenie uczucia apatii, pomaga przywrócić lepszy nastrój, wspomaga również sen. Stosowanie dziurawca polecane jest w przypadkach łagodnych stanów depresyjnych.
 3. Melisa – doskonale znana jest ze swoich właściwości uspokajających, kojących i wyciszających. Skutecznie łagodzi bóle migrenowe, silny stres, stany niepokoju i nadpobudliwość. Polecana jest osobom cierpiącym z powodu bezsenności, nerwicy oraz depresji.
 4. Maral (inaczej szczodrak krokoszowaty) – wpływa na normalizację godzin snu, dzięki czemu osoby chore na depresję nie budzą się w nocy oraz zasypiają o regularnych porach. Roślina pobudza centralny system nerwowy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.
 5. Gotu kola – W ludowej medycynie chińskiej określana była jako „ziołowy tonik dla mózgu” lub „cudowny eliksir życia” . Nic w tym dziwnego - wykazuje niezwykle skutecznie działanie przeciwko depresji, nerwicy, stanom lękowym i przewlekłemu stresowi. Dzięki zawartym w niej m.in. triterpenoidom oraz pseudosaponinom, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego. Wspomaga sprawność mózgu, silnie oddziałuje na obniżenie poziomu stresu, a także pomaga w skupieniu się. Przyspiesza przyswajanie informacji, poprawia zdolności poznawcze.

Źródło:

www.longevitas.pl

www.panacea.pl

www.abczdrowie.pl

www.poradnikzdrowie.pl

Kategorie