Magnez – pierwiastek życia i dobrego samopoczucia. Dlaczego warto go regularnie zażywać?
Magnez właściwości. Na co działa magnez? Wpływa na aż 300 różnorodnych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Nie bez powodu nazywany jest „pierwiastkiem życia”. Jest jednym z najważniejszych składników, bez którego nasze organy wewnętrzne nie byłyby w stanie poprawnie funkcjonować. Magnez uczestniczy w budowaniu naszej odporności, wpływa na prawidłową pracę serca, zapobiega depresji czy cukrzycy. Regularne stosowanie odpowiednich dawek może znacząco poprawić samopoczucie, znacząco wpływając na jakość naszego życia.
Sygnały, które świadczą o niedoborze magnezu
Nasze ciało często nie sygnalizuje w oczywisty sposób o niedoborach magnezu. Zazwyczaj pierwsze symptomy można łatwo pominąć i zbagatelizować. Myślimy wówczas, że to wynik stresu lub po prostu niewyspania. Powikłania niedoboru magnezu w organizmie mogą być naprawdę opłakane w skutkach. Oto pierwsze, najczęstsze sygnały, na które warto zwrócić uwagę:
- „drganie” powiek – to charakterystyczny skurcz mięśni powieki oka. Można porównać go do niekontrolowanego, przyspieszonego mrugania.
- kołatanie serca – uczucie przyspieszonego, czasem niemiarowego bicia serca. Objaw ten nie utrzymuje się zbyt długo, często ustępuje po chwili, pojawia się jednak dość regularnie.
- skurcze mięśni – odczuwalne są najczęściej w nogach (szczególnie w łydkach) oraz rękach. Jeśli budzisz się w nocy z powodu okropnie bolesnego skurczu – to wina braku odpowiedniej ilości magnezu!
- brak energii – odczuwasz wieczne zmęczenie? Niedobór magnezu wpływa na gorszą jakość snu, problemy z zasypianiem oraz wiecznym uczuciem niewyspania.
- częste infekcje – magnez silnie wpływa na nasz układ immunologiczny. Jego braki objawiają się wzmożonymi chorobami, takimi jak infekcje, przeziębienia czy grypa.
- gorsze samopoczucie psychiczne – rozchwianie emocjonalne: frustracja, zniechęcenie, rozpacz, apatia. Objawy te często widoczne są w przypadku miesiączkujących kobiet, które wraz z wydalaną krwią tracą magnez.
- migreny – gwałtowny spadek poziomu magnezu w naszym organizmie często niestety kończy się mocną migreną.
- krwawienie dziąseł – pierwiastek ten wpływa na zdrowie zębów i dziąseł. Jego braki objawiają się krwawieniem z dziąseł m.in. podczas szczotkowania.
ZOBACZ: PROBLEMY Z PĘCHERZEM LUB NERKAMI? ZASTOSUJ POŁONICZNIK NAGI!
Niedobór magnezu - powikłania
- próchnica zębów
- choroby tarczycy
- problemy z trawieniem i utrzymaniem prawidłowej masy ciała
- wzmożona łamliwość kości
- cukrzyca
- depresja i nerwica
- problemy z płodnością (w przypadku mężczyzn)
- problemy z krzepliwością krwi i gojeniem się ran
- wady serca
- omdlenia
- problemy związane z miesiączkowaniem
Dobroczynne działania magnezu – dlaczego warto go regularnie zażywać?
Dzienne zapotrzebowanie człowieka na magnez wynosi 310-420 mg. Jednak w przypadku osób pracujących fizycznie czy umysłowo (również uczących się), a także uprawiających sport, wymagana dawka jest wyższa. Dlaczego? Nasze ciało „wypaca” magnez podczas pracy lub ćwiczeń. Tracimy go również w czasie silnego, długotrwałego skupienia.
Magnez silnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na kondycję naszego organizmu. Oddziałuje na prawidłowe trawienie, a także wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ dzięki niemu pozbywamy się z organizmu niepotrzebnych tłuszczów i węglowodanów.
Wzmacnia serce oraz układ krwionośny odpowiadając za prawidłowe krzepnienie krwi. Dzięki temu przyspiesza gojenie się ran, a także zapobiega powstawaniu nieestetycznych blizn. Nie bez powodu jest więc podawany pacjentom zaraz po operacjach czy poważnych zabiegach. Uaktywnia funkcje ochronne (wpływa na produkcję białych krwinek), które zapobiegają licznym chorobom i infekcjom. Pomaga również zachować równowagę psychiczną, sprawność seksualną, a nawet płodność.
Dostarczanie odpowiedniej ilości magnezu jest niezmiernie ważne w przypadku dzieci, młodzieży i osób starszych. Pierwiastek ten wpływa na zęby i układ kostny. Wspomaga zasypianie, gwarantuje lepszy wypoczynek, obniża poziom stresu. Dodatkowo pomaga w zapamiętywaniu i odpowiednim skupieniu się.
Dieta bogata w magnez
Co warto zatem spożywać, aby skutecznie podnieść poziom magnezu w naszym organizmie? Prezentujemy składniki, które zaleca się włączyć do swojej codziennej diety. Dzięki regularnym przyswajaniu ich, możemy być spokojni o odpowiednią zawartość tego pierwiastka.
- Orzechy, nasiona, otręby – najbardziej bogate w magnez są pestki dyni. W 100 gramach mieści się aż 540 mg tego pierwiastka. Na drugim miejscu pod tym względem są migdały i otręby pszenne. Warto je spożywać również chociażby z tego względu, że są bogate w błonnik, minerały i witaminy. Nasiona słonecznika czy siemię lniane również posiadają w sobie dużą ilość magnezu.
- Ryby – najlepszym wyborem będzie makrela, tuńczyk, dziki łosoś i halibut.
- Warzywa liściaste – znienawidzony przez wiele osób szpinak jest prawdziwą bombą, jeżeli chodzi o magnez oraz inne witaminy. Warto spożywać również jarmuż i botwinę.
- Kasza i warzywa strączkowe – polecamy jeść kaszę, szczególnie gryczaną, najlepiej w połączeniu z warzywami strączkowymi: czerwoną fasolą, ciecierzycą lub soczewicą.
- Owoce – źródłem magnezu są banany, truskawki, figi, awokado i jeżyny.
- Czekolada – fani tej przekąski będą zachwyceni tą informacją: czekolada posiada w sobie duże zasoby magnezu, ale… tylko ta gorzka.
SPRAWDŹ: ŻURAWINA - DLACZEGO WARTO JĄ JEŚĆ? OTO JEJ NIEZWYKŁE WŁAŚCIWOŚCI
Magnez – odpowiednia suplementacja
Suplement ma jedynie za zadanie uzupełnić naszą dietę, warto pamiętać, że nie może on zastąpić pełnego, zbilansowanego posiłku. Zaleca się jednak stosowanie suplementacji w celu wsparcia naszego organizmu. W końcu nie zawsze mamy możliwość jedzenia konkretnych składników, by uzupełnić chociażby niedobory magnezu.
Jeżeli podejmiemy decyzję o kupnie preparatu z tym pierwiastkiem, należy zwrócić uwagę na podstawowe informacje, takie jak forma produktu i sposób dawkowania.