Połonicznik nagi – wspaniała roślina niwelująca problemy z układem moczowym. Poznaj właściwości i sposób stosowania

Połonicznik nagi to roślina, która wywodzi się z terenów Azji i południowej Afryki. Obecnie jednak pospolicie występuje także na terenach Polski. W ziołolecznictwie znana jest już od wielu lat dzięki swoim dobroczynnym działaniom wspierającym zdrowie układu moczowego. Warto ją stosować nie tylko w trakcie chorób, ale także profilaktycznie. W końcu lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Przedstawiamy więc właściwości oraz sposób stosowania połonicznika nagiego.

Połonicznik nagi - informacje o roślinie

Połonicznik nagi to roślina o charakterystycznej, żółto-zielonej barwie, tworząca gwieździście rozchodzące się łodygi pełne bardzo drobnych, mięsistych listków. Rośnie w miejscach słonecznych i suchych, szczególnie na pastwiskach, łąkach oraz przy żwirowych drogach. W ziołolecznictwie stosuje się jego szczytowe części, które należy podcinać powyżej pierwszego rozgałęzienia zdrewniałej łodygi.

Połonicznik nagi szczególnie obficie występuje na północno-wschodnich terenach Polski. Aby skorzystać z jego leczniczych właściwości, należy zbierać go w okresie kwitnięcia, czyli od czerwca do października. Wówczas stosowanie połonicznika będzie najsilniej wpływać na nasze zdrowie.

Po zebraniu rośliny, należy ją natychmiast wysuszyć w suchym, przewiewnym miejscu pozbawionym promieni słonecznych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w innym przypadku utraci on swoje właściwości zdrowotne.

Jakie właściwości zdrowotne zawiera w sobie połonicznik nagi?

 • saponiny
 • flawonoidy
 • kumaryny i alkaloidy
 • śladowe ilości olejku eterycznego (0,6%)
 • garbniki
 • sole mineralne

Wyżej wymienione właściwości działają na ludzki organizm w sposób następujący:

 • rozkurczają mięśnie gładkie, zwłaszcza dróg moczowych, regulując tym samym ich prawidłowe napięcie
 • skutecznie usprawniają przepływ moczu
 • przeciwbólowo, szczególnie jeśli chodzi o ból wywołany skurczem mięśni
 • moczopędnie, usuwając toksyny oraz infekcje pęcherza czy nerek
 • zwiększają wydalanie jonów sodowych i chlorkowych oraz szkodliwego dla ludzkiego organizmu mocznika
 • wpływają rozpadowo na kamienie nerkowe
 • działają przeciwbakteryjnie na drobnoustroje występujące w drogach moczowych – co ciekawe niwelują także te oporne na antybiotyki i leki
 • oczyszczająco ze szkodliwych substancji

SPRAWDŹ: NATURALNE SPOSOBY NA EREKCJĘ ORAZ POWIĘKSZANIE PRZYRODZENIA

Połonicznik, a przerost prostaty

Ze względu na zawarte w roślinie saponiny połonicznik wykazuje działanie moczopędne, wykrztuśne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, a także przeciwzapalne. Dodatkowo usprawnia przepływ krwi, co może okazać się zbawienne w przypadku przerostu prostaty

Zawarte flawonoidy wpływają na skuteczne uszczelnianie naczyń krwionośnych. Działają na ich elastyczność, pozytywnie oddziałując na śródbłonek. Dzięki temu, gruczoł staje się lepiej ukrwiony, przez co przywracane są jego prawidłowe funkcje. Przestaje być obrzmiały przez co nie uciska na przewód moczowy.

Tym samym można zapomnieć nie tylko o problemach z oddawaniem moczu, ale także z erekcją. O ile oczywiście powodem tych przypadłości był przerost prostaty.

Jak działa połonicznik nagi na kamienie nerkowe?

Roślina skutecznie rozbija kamienie nerkowe, które wydalane są z organizmu za pomocą moczu. Jest to bardzo bezpieczna, nieinwazyjna metoda pozbywania się tej uciążliwej przypadłości.

Flawonoidy zawarte w roślinie wpływają na nerki odblokowując w nich kanaliki, które zostały zatkane przez kamienie. Działa rozkurczowo, oczyszczająco, co znacznie wspomaga ich wydalenie. Stosowanie połonicznika nagiego jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na skuteczne, bezoperacyjne pozbycie się tego schorzenia.

Zakażenia dróg moczowych oraz nietrzymanie moczu

Połonicznik nagi zalecany jest do stosowania jako środek bakteriobójczy, przeciwzapalny, przeciwkrwotoczny, wzmacniający naczynia włosowate, a nawet moczopędny. Dzięki temu korzystnie działa w przypadku ostrego zakażenia bakteryjnego dróg moczowych. Działanie moczopędne sprawia, że infekcja jest „wypłukiwana”.

Jeżeli natomiast chodzi o nietrzymanie moczu, roślina wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni  miednicy oraz cewki moczowej. Wpływa więc na ich odpowiednią kurczliwość, niwelując problem niekontrolowanego popuszczania. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: CYTRYNIEC CHIŃSKI NA PAMIĘĆ, KONCENTRACJĘ I... UDANE ŻYCIE SEKSUALNE

Połonicznik nagi – w jaki sposób stosować?

Połonicznik nagi zaleca się stosować w postaci mieszanek z innymi roślinami. Aby zadziałał na nas moczopędnie zaleca się przygotować go w następujący sposób: 50 g ziela połonicznika zmieszać z roślinami takimi jak: brzoza, mniszek lekarski lub róża.

Następnie dwie łyżki tego typu mieszanki zalać 500 ml ciepłej wody i gotować na małym ogniu pod szczelnym przykryciem przez 3 minuty. Taki wywar zaleca się pić maksymalnie trzy razy dziennie w ilości około 200 ml.

W przypadku kamicy nerkowej i nietrzymania moczu, należy zmieszać po 50 g ziela połonicznika, pokrzywy, skrzypu i ziela nawłoci. Zaleca się również dodać po 25 g kłącza perzu, kwiatów bławatka i znamion kukurydzy. Następnie zalewamy 3,5 łyżki ziółek około 1200 ml wrzącej wody i postawiamy pod przykryciem na parze przez przynajmniej 20 minut.

Po ostygnięciu i przecedzeniu należy pić napój w porcjach około 150ml-200ml po pięć razy dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Środki ostrożności i działania niepożądane

Jeżeli chodzi o stosowanie połonicznika nagiego w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, przed spożyciem należy skontaktować się z lekarzem. Osoby chore na nowotwór prostaty lub układu moczowego nie mogą korzystać z kuracji zawierającej w składzie tą roślinę.

Spożycie zbyt dużej ilości połonicznika nagiego nie jest niebezpieczne dla ludzkiego życia, ale mogą wystąpić działania niepożądane związane z problemami trawiennymi: nudności, wymioty czy zaparcia.

Źródło:

www.eduteka.pl

www.doz.pl

www.zioladookola.pl

www.aromatika.com.pl

Kategorie